2017. május 10., szerda

Egy évvel a „Panama-papírok” után – Piszkos pénzek nyomában

Egy évvel ezelőtt, 2016. április 3-án robbant ki a „Panama-papírok” néven elhíresült offshore-incidens. Az eset Amerikából indult ki, azonban számos más ország államfőjét, kormányzati tisztviselőjét, azok közeli kapcsolatait, üzletembereket, bűnözőket és sportolókat megemlítve hamar világméretű botránnyá nőtte ki magát. Az ügy nagy visszhangot kapott világszerte, és a részletek kikristályosodásával egyre szélesebb körökre terjedt ki az érintettek  listája.
A kiszivárogtatott adatok mintegy 11 millió bizalmas dokumentumot tartalmaztak, melyeket 2015-ben egy névtelen forrás először a német Süddeutsche Zeitung laphoz juttatott el, majd az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciuma (International Consortium of Investigative Journalists, ICIJ) birtokába került. Az akták a panamai székhelyű Mossack Fonseca ügyvédi iroda ügyfelei, illetve az iroda közreműködésével vásárolt offshore vállalataik adatait tartalmazzák. A kb. 214 000 offshore cégről összegyűjtött anyag összesen 2,6 terrabájtnyi titkos információt jelent, melyet a kiszivárogtatás után több száz újságíró kezdett el feldolgozni, elemezni és közzétenni a nyilvánosság számára.
A botrány több mint 40 országbeli ügyfelet érintett, így például Izland, Szaúd-Arábia, Ukrajna, az Egyesült Arab Emírségek, Franciaország, Magyarország és Oroszország is szerepelt a dokumentumokban. Az emaileket, weboldalakat, pdf és képfájlokat, illetve pénzügyi kimutatásokat tartalmazó papírokban konkrét nevek is előkerültek mint az eltitkolt offshore cégekben érdekelt ügyfelek – többek között Petro Porosenko ukrán államfő, illetve Sigmundur David Gunnlaugsson izlandi miniszterelnök. A családtagjaik vagy közeli kapcsolataik által felmerültek olyan nagy nevek is mint Vlagyimir Putyin, akinek környezetéhez fűzhető offshore cégek jelentős pénzeket mozgatnak a napvilágra kerülő információk szerint.
 A Panama-akták Magyarországig is elérnek, mégpedig több ezer vállalkozást említenek meg a dokumentumok, melyek különböző adóparadicsomokhoz köthetők, vagy tulajdonosi hátterük tisztázatlan kapcsolatokat sejtetnek. Az ilyen cégek elsődleges célja a hatalmas vagyonok eltitkolása, ennek következtében az adóelkerülés, és az illegális üzletekből szerzett pénz tisztára mosása. Az iratanyagban ezenkívül Horváth Zsolt volt országgyűlési képviselő neve is előkerül, aki két Seychelle-szigeteki offshore cégben is érintett lehet.
A Panama-botrány rávilágított arra, hogy az offshore üzleteken keresztül milyen mély és sokrétű szálak szövik át az egész világot. A gazdasági és politikai elit összefonódása figyelhető meg, akik egységes és közös célja nem egyszer a felhalmozott vagyonuk elrejtése, a jogi kiskapuk kijátszása és ezáltal saját pozíciójuk megerősítése, biztosítása. Ezeket a problémákat felismerve a kiszivárogtatás után a magát ’John Doe’-nak nevező anonim forrás nyilvános kiáltványban szólította fel cselekvésre a nemzetközi közösséget. „Lehetetlen megoldani az adóelkerülés problémáját addig, amíg a választott tisztségviselők ahhoz az elithez fordulnak pénzért, amely a társadalom bármely más szegmenséhez viszonyítva a leginkább hajlamos az adóelkerülésre. Ezek a visszataszító politikai gyakorlatok mára zárt rendszerré álltak össze, amellyel nem élhetünk együtt.” - fogalmaz a közleményében.

Források:
panamapapers.sueddeutsche.de
lemonde.fr
euronews.com
theguardian.com
reuters.com
kitekinto.hu