2012. október 31., szerda

Embargó



Irán a válság szélén!

 Thomas Schelling 

Irán még egy éve a világ negyedik legnagyobb olajexportálók egyike volt, mára a közel – kelet politika egyik legfontosabb szereplője a túlélésért küzd, mert az USA embargóval kényszeríti térdre.
                 
                                                         Netanyahu és Obama

  A konfliktust kiváltó ok, hogy az iszlamista fundamentalisták 52 amerikai állampolgárt ejtettek túszul és tartottak fogva 444 napig az USA teheráni nagykövetségén. Ezt követően az amerikai kormány több hullámban is tett lépéseket Irán ellen; megszakította Iránnal a gazdasági kapcsolatokat, továbbá lekapcsolta a dollár alapú pénzügyi rendszerről. Elmondások alapján Irán terroristákat és nukleáris fegyvereket finanszíroz, továbbá pénzmosási ügyletei is vannak.
  Amerika elrettenti a világot attól, hogy üzletet merjen kötni Teheránnal. A kormány meg akar akadályozni egy nukleáris háborút a nyomásgyakorlás által, hiszen a köztük lévő feszültség egyre nő. Washington szerint az eljárások alkalmazásánál a fokozatosság nagyon fontos dolog.3 részben nyilvánul meg: Először – Az amerikai kormány nem szeretne hirtelen olajsokkot. Másodszor – Csökkenteni kell az olajmennyiséget és mással kiváltani az olajt.
Harmadszor – További kapcsolatok ápolása Kínával, Indiával, Japánnal és Dél - Koreával.
  Elterjed a cserekereskedelem jól működik, India a szállítási díj fejében rizst, orvosságot, mérnöki berendezéseket, acélt importál Iránnak, Törökország arannyal fizetett. Ezzel a helyzettel és a maradék devizatartalékkal nyerhet néhány hónapot Irán.
  Ami a szállítást illeti, több olajtankerrel is szállítottak úgy hogy a hajó fedélzetén tanzán zászló lobogott, de mivel az amerikaiak megvonták az engedélyt most az olajtankerek ki vannak kötve Irán partjainál.


Megállapodás, vagy korlátozás?

  Megállapodás révén az amerikai kormány ellenőrizze Iránban a szankciók betartását, ami azért szükséges, mert ha Irán szövetséget kötne egy másik állammal és folytatná nukleáris fegyvereinek fejlesztését, akkor a világ minden pontján pánik uralkodna, ugyanis a fejlesztések hatalmas pusztításra képesek.
  Washington jogos intézkedéseket tesz ez ügyben, miszerint meg kell fékezni a nukleáris fegyverek fejlesztését és embargóval megtámadni Iránt. Biztosabb a korlátozás, mint a megállapodás, előnyösebb egy világméretű katasztrófát megelőzni, mint részesévé válni. Ha az embargóval az amerikai kormány sikerrel jár hasonló korlátozás lesz kivetve Észak – Koreára és a Perzsa – Öbölre.

    DR.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése