2014. március 25., kedd

Ausztrál – indonéz kétoldalú katonai megállapodások a láthatáron

Miközben a nemzetközi közösség figyelmét jelenleg az orosz medve köti le, addig a világ keleti részén, több mint ötven ország és nemzetközi szervezet részvételével immáron negyedik alkalommal került megrendezésre a Jakarta Nemzetközi Védelmi Dialógus (JIDD) elnevezésű biztonságpolitikai konferencia. A március 19-20.-a között tartott találkozón először vett részt ausztrál delegáció, melynek vezetője, David Johnston védelmi miniszter, elismerően nyilatkozott az indonéz kollégájával folytatott kétoldalú tárgyalásokról.

A JIDD (Jakarta International Defense Dialogue) először 2010-ben került megrendezésre az indonéz fővárosban. A konferencia célja egy olyan közös platform kialakítása volt, ahol a délkelet-ázsiai régió országai együttesen tudták megvitatni az aktuális biztonságpolitikai kérdéseket és kihívásokat. A tárgyalásokon a védelmi miniszterek és a magas rangú katonatisztek mellett más biztonságpolitikai szakértők és akadémikusok is részt vettek, ezzel is mélyítve a hivatásos és civil szféra közti együttműködést, mely kulcsfontosságúvá vált az elmúlt években.

A JIDD idei fordulójára március 19-20.-án került sor. A kétnapos konferenciára a világ minden tájáról érkeztek nemzeti delegációk, emellett több olyan nemzetközi szervezet, mint az ENSZ, az EU, a NATO, az ASEAN és az IMO (Nemzetközi Tengerészeti Szervezet) is képviseltette magát. Az idei tárgyalások központi témája a régió tengeri biztonsága és stabilitása volt. Ennek kapcsán a résztvevők - többek közt - megvitatták az Indiai- és Csendes-óceán növekvő gazdasági szerepéből adódó kihívásokat, a haditengerészeti modernizáció szükségességét, valamint azon nem hagyományos kihívásokat (kalózkodás, embercsempészet, pénzmosás), amelyek komoly fenyegetést jelentenek a régió országai számára.

Idén először Ausztrália is meghívást kapott a JIDD’14-re. Az ausztrál delegációt a védelmi miniszter, David Johnston vezette, aki a kétnapos konferencia keretein belül több ízben találkozott indonéz kollégájával, Dr. Purnomo Yusgiantoro-val. Az Ausztrál Védelmi Minisztérium által a konferencia másnapján közzétett sajtóközleményben Johnston igen elismerőn nyilatkozott kettejük táragyalásáról, rendkívül produktívnak nevezve azt. A közleményből - többek közt - az is kiderül, hogy a már folyamatban lévő bilaterális katonai megállapodások sora bővülni fog a két ország között, érintve például az ausztrál haditengerészeti eszközök (C-130H típusú szállító repülőgépek és Bushamster típusú páncélozott járművek) exportját is. Az ausztrál – indonéz tengerészeti együttműködés azért is különösen fontos a régió viszonylatában, mert a tengeren történő illegális bevándorlás igen feszült viszonyt eredményezett a két ország között az elmúlt években. Mindazonáltal Johnston módfelett pozitív nyilatkozata a tárgyalásról, az újabb bilaterális megállapodások, valamint a jövőbeni még szorosabb tengerészeti együttműködés enyhülést hozhat az ausztrál – indonéz kapcsolatokban. Annyi azonban bizonyos, hogy az ausztrál külpolitika egy komoly lépést tett a fokozódó délkelet-ázsiai szerepvállalás felé, melynek célja a régió biztonságának és stabilitásának szavatolása.

Források:

http://apsdex.com/wp-content/uploads/2014/02/Agenda-JIDD-2014-130214.pdf

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése