Április
1.
- Park Geun-hye dél-koreai elnök határozott válaszcsapást ígér egy esetleges hirtelen és váratlan észak-koreai támadás esetére. Észak-Korea azok után fenyegette meg támadással déli szomszédját, hogy az ENSZ – az engedély nélküli februári atomkíséreletek után – szankcókat vezetett be vele szemben, ill. hogy a hónap végéig folytatódni fognak a közös dél-koreai, amerikai hadgyakorlatok. (http://www.theguardian.com/world/2013/apr/01/south-korea-retaliate-north-attacks)
- A Palesztína hivatalosan is tagjává vált a hágai Nemzetközi Bíróságnak, aminek azért van különösen nagy jelentősége, mert ezáltal a Bíróság joghatósága kiterjed a palesztín területeken történő izraeli fellépések kivizsgálására is. (http://www.theguardian.com/law/2015/apr/01/palestinian-authority-becomes-member-of-international-criminal-court)
- Nagy-Britanniában első alkalommal emeltek vádat a 2006-os terrorizmus elleni törvény alapján terrorizmust szándékosan támogató magatartás miatt; a vádlott egy 18 éves kurd származású fiatal, aki a bíróság előtt tüntető szimpatizánsok szerint olyan kurd szervezeteket támogatott, amelyek nincsenek nyilvántartva a nemzetközi terrorista szervezetek között. (http://www.theguardian.com/world/2015/apr/01/kurds-protest-british-shilan-ozcelik-terrorism-old-bailey)
Április
2.
- A cikkíró egy – a szaudi koalció által – tévedésből lebombázott jemeni menekülttábor kapcsán veti fel Nagy-Britannia felelősségét – mint a szaudi erők egyik legynagyobb fegyver exportőre – és állapítja meg, hogy a téves bombázás áldozatai nem kaptak kellő figyelmet. (http://www.theguardian.com/commentisfree/2015/apr/01/britain-saudi-attack-yemen-refugees-arms-deal)
- Az al-Shabaab elnevezésű szomáliai iszlamista terrorista csoport fegyveresei megtámadtak egy kenyai egyetemet; a támadás mintegy 150 halálos áldozatot követelt. (http://www.theguardian.com/world/live/2015/apr/02/al-shabaab-seize-hostages-in-standoff-at-kenya-college-live-updates)
- Cristina Fernández de Kirchner argentín elnök elrendelte a 33 évvel ezelőtt megindult Falkland szigetekért folyó háború titkos iratainak titkosítás alóli feloldását. Ennek apropóján kritizálta a manapság a szigeteken a britek részéről folyó fokozódó védelmi készületeket és hangsúlyozta, hogy a szigetek sorsát – amelyekre Argentína még mindig igényt tart – a nemzetközi jog segítségével kell rendezni. (http://www.theguardian.com/world/2015/apr/02/argentina-president-falklands-war-documents)
Április
3.
- Az iráni nukleáris programmal kapcsolatos Lausanne-ban megtartott külpolitikai csúcstalálkozón – egy 12 éves szankciókkal terhelt feszült időszak után – sikerült elfogadni egy későbbi megegyezés alapjául szolgáló keret-megállapodást. A cikk azt elemzi, hogy a megállapodásban részes feleket milyen – elsősorban belpolitikai – érdekek mozgatják. (http://www.theguardian.com/commentisfree/2015/apr/03/guardian-view-iranian-nuclear-agreement-diplomacy-shows-worth)
- Ez a cikk a 1. pontban hivatkozott megállapodás esetleges (az egyezményt június végén tervezik aláírni) következményeit elemzi a kőolajpiacra vonatkozó hatásaival kapcsolatosan. (http://www.theguardian.com/business/2015/apr/03/iran-nuclear-deal-oil-prices-pressure-crude-exporter)
- A fenti Lausanne-i egyezmény arab világban való fogadtatását elemzi a cikkíró, amely fogadtatás egyelőre leginkább az „óvatos” jelzővel illethető tekintve, hogy a legjelentősebb arab államok nem szeretnék, ha Irán atomfegyverrel rendelkezne a közeljövőben. (http://www.theguardian.com/world/2015/apr/03/uneasy-arab-world-gives-iran-nuclear-framework-a-cautious-welcome)
Április
4.
- A cikk az Iránnal megkötött nukleáris keretegyezmény amerikai fogadtatását járja körül, a szkeptikus republikánus állásponttól, az iráni nukleáris kutatás keretek közé szorításának Barack Obama által történő történelmi jelentőségű értékeléséig. (http://www.theguardian.com/us-news/2015/apr/04/obama-iran-deal-nuclear-weapon)
- Két nappal a kenyai egyetemi mészárlást követően egy 19 éves diáklányt találtak egy szekrénybe rejtőzve, aki még megtalálásakor is alig akarta elhinni, hogy nem a támadók találtak rá. (http://www.theguardian.com/world/2015/apr/04/kenyan-university-massacre-survivor-cynthia-charotich-garissa)
- Egy iráni fellebbviteli bíróság felmentette azt az angol, iráni állampolgárságú nőt, akit azért tartóztattak le és tartottak bezárva már öt hónapja, mert elment egy férfi röplabda meccsre; a bíróság szerint a nőknek megengedett, hogy nagy sporteseményeken megjelenjenek. (http://www.theguardian.com/world/2015/apr/04/iran-national-security-council-women-watch-big-sports-matches)
Április
5.
- Izrael nagyon rossz egyezménynek tartja a nukleáris megállapodást, mert az – véleménye szerint – semmilyen garanciát nem biztosít arra, hogy Irán ne tudjon nukleáris fegyvert előállítani. A cikkíró ezen túl, az izraeli állásponttal kapcsolatos amerikai véleményeket is felsorakoztatja. (http://www.theguardian.com/world/2015/apr/05/israel-netanyahu-attack-iran-nuclear-framework-agreement)
- Milos Zeman Csehország elnöke lényegében kitiltotta az elnöki palotából az amerikai nagykövetet, aki a cseh elnök moszkvai megemlékezésre történő utazását kritizálta. (http://www.theguardian.com/world/2015/apr/05/czech-president-bans-us-ambassador-prague-castle)
- A cikk a jemeni polgárháborúval kapcsolatosan ír arról, hogy a Nemzetközi Vöröskereszt megszervezte az első segélyakcióját a térségbe, miután megegyezett a már korábban elmenekült Abd-Rabbu Mansour Hadi jemeni elnököt támogató Szaúdi koalícióval. (http://www.theguardian.com/world/2015/apr/05/red-cross-gets-approval-from-saudi-led-coalition-aid-into-yemen)
Április
6.
- Az iráni nukleáris egyezmény megakadályozása érdekében Benjamin Netanyahu izraeli miniszterelnök az amerikai belpolitikában is megjelenik a republikánusok oldalán, akik olyan törvénytervezetet nyújtottak be a Kongresszusnak, amely megakadályozná azt, hogy az amerikai elnök az Iránt súlytó szankciókat ha ideiglenesen is, de feloldja. (http://www.theguardian.com/world/2015/apr/06/binyamin-netanyahu-obama-iran-nuclear-deal)
- A cikkben egy jemeni állampolgár osztja meg tapasztalatait az országában található terroristafészkek felszámolását célzó – közvetett amerikai segítséggel (legtöbbször amerikai drónok határozzák meg a célpontokat), de szaud-arábiai katonai erővel végrehajtott – bombatámadásokról, amelyeknél nagyon sok a civil áldozat. (http://www.theguardian.com/commentisfree/2015/apr/06/us-backed-airstrikes-yemen-kill-civilians-hopes-peace)
- A szíriai Yarmouk menekülttábor hányattatott sorsáról szól a cikk, amelyet az ISIS (Iszlám Állam) fegyveresei akarnak „felszabadítani”, a szíriai kormány az ENSZ-szel karöltve pedig megtisztítani a lázadóktól; az eredmény: embertelen körülmények a táborban (nincs orvosi ellátás, éhezés). (http://www.theguardian.com/world/2015/apr/06/un-warns-situation-damascus-palestinian-refugee-camp-beyond-inhumane)
Április
7.
- A Világbank elnöke – a kínai származású Jim Yong Kim – üdvözölt egy újonnan megalakult kínai befektetési bankot, amellyel való együttműködésre – annak ellenére, hogy azzal kapcsolatosan az USA aggodalmát fejezte ki – már több mint 50 ország jelentkezett. (http://www.theguardian.com/business/2015/apr/07/world-bank-china-new-aiib-kim-combat-extreme-poverty)
- A Lengyelország és Litvánia között elhelyezkedő – Oroszországhoz tartozó exklávé – Kalinyingrád lengyel határszakaszán hat darab, egyenként 50 méter magas megfigyelőtornyot terveznek felépíteni, amelyhez a források 75 %-át az EU adja. (http://www.theguardian.com/world/2015/apr/07/poland-to-build-watchtowers-at-russias-kaliningrad-border)
- Hassan Sheikh Mohamud – a szomáliai elnök – biztosítja Szomália légterének, szárazföldi területeinek, ill. felségvizeinek a használatát a Szaud-Arábia által vezetett koalíciónak, amellyel reméli, hogy hozzájárul a jemeni polgárháború mielőbbi rendeződéséhez, ill. a Jemenben lévő mintegy 150.000 szomáliai menekült sorsának rendeződéséhez. (http://www.theguardian.com/world/2015/apr/07/somalia-aids-saudi-led-fight-against-houthis-yemen)
Április
8.
- A cikk a Teheráni Egyetem egy professzoráról – Sadegh Zibakalam-ról – szól, aki szókimondóan és – eddig – a hatalomtól megtűrten tudja hangoztatni az eltérő véleményét, amely a nukleáris megállapodás kapcsán is eltér az iráni konzervatív fősodor véleményétől. (http://www.theguardian.com/world/iran-blog/2015/apr/08/the-iranian-professor-who-dares-to-differ-on-nuclear-matters-and-israel)
- Észak-Korea azzal vádolja Mexikót, hogy egy szállítóhajóját jogellenesen tartóztatta fel Tuxpan kikötőjében, holott a hajó az ENSZ által vezetett feketelistán szerepel, azért mert tavaly júliusban két MIG 21-es vadászgépet szállított több tonna kubai cokurszállítmány alatt, annak ellenére, hogy Észak-Koreát az ENSZ szankciókkal sújtotta atomkísérletei miatt. (http://www.theguardian.com/world/2015/apr/08/north-korea-necessary-ship-from-mexico)
- John Kerry az Iránnal kötött nukleáris egyezménnyel, ill. a jemeni polgárháborúval kapcsolatosan kijelentette, hogy az USA továbbra is támogatja mindazon arab országokat, amelyek Teherántól megfélemelítve érzik magukat. (http://www.theguardian.com/world/2015/apr/08/us-arms-deliveries-saudi-coalition-yemen-aden)
Április
9.
- A jemeni polgárháborúval kapcsolatosan Ayatollah Ali Khamenei iráni vallási vezető kijelentette, hogy Szaúd-Arábia fellépése népírtásnak minősül. A konfliktus – ahol az arab országok vallási alapú megosztottsága jelenik meg - eszkalálódását több ország vezetője is egy valós lehetőségnek tekinti. (http://www.theguardian.com/world/2015/apr/09/iranian-president-rouhani-yemen-ceasefire)
- 10 ember meghalt és körülbelül 63-an megsérültek, amikor az afganisztáni Mazar-i-Sharif-ban egy bírósági épületet támadták meg lőfegyverekkel és kézigránátokkal felfegyverkezett talibánok. (http://www.theguardian.com/world/2015/apr/09/10-people-killed-taliban-siege-afghan-court)
- Ayatollah Ali Khamenei a Lausanne-ban megkötött nukleáris keretegyezmény kapcsán nyilatkozta, hogy ő sem ellene sem mellette nincs, tekintve, hogy – véleménye szerint – az ördög a részletekben lesz elbújva, csupán két dolgot vár el mindenképp: a gazdasági embargó megszüntetését és azt, hogy a nyugatiak ne tehessék be a lábukat iráni hadászati területekre.(http://www.theguardian.com/world/2015/apr/09/iran-ayatollah-ali-khamenei-nuclear-deal-neither-backs-nor-rejects)
Április
10.
- A jemeni polgárháború miatt több ezer menekült indult meg a motorcsónakkal és kompokkal pár óra alatt elérhető Ádeni öböl túl partján lévő országokba (Etiópia, Dzsibutu, Szomália), ahol a menekültek elhelyezése nagy gondot okoz. A helyzet furcsasága az, hogy Jemenbe az elmúlt években több tízezer etiópiai, szomáliai migráns telepedett le a jobb élet reményében. (http://www.theguardian.com/global-development/2015/apr/10/yemen-crisis-refugees-humanitarian-resources-stretched-thousands-flee)
- A cikkíró a krími és az ukrán helyzet ill. a szmolenszki repülőgép-szerencsétlenség 5. évfordulója kapcsán veszi górcső alá Lengyelország helyzetét, megállapítva, hogy a lengyeleket – történelmi okokból – nagyon aggasztja a manapság Oroszországra jellemző határozott fellépés. (http://www.theguardian.com/commentisfree/2015/apr/10/poland-warning-europe-russia-aggression-ukraine-smolensk-plane-crash)
- Svédország, Norvégia, Finnország, Dánia és Izland aláírtak egy nyilatkozatot, amelyben – a véleményük szerint egyre riasztóbb oroszországi agresszió kapcsán – összehangolt fellépést ígérnek egy esetleges orosz támadás esetére. (http://www.theguardian.com/world/2015/apr/10/nordic-countries-extend-military-alliance-russian-aggression)
Április
11.
- Fél évszázad után 2015.04.11-én találkozott újra Kuba és az USA vezetője Panama városában. Mindketten kifejezték abbeli meggyőződésüket, hogy a terhelt múltat maguk mögött hagyva, egy – a jövőben – gyümölcsözőbb kapcsolatot tudnak kialakítani. (http://www.theguardian.com/world/2015/apr/11/raul-castro-barack-obama-summit-americas-cuba)
- Amerikai és kínai belbiztonsági vezetők találkoztak Kínában, melynek alkalmával a kínai fél, mintegy 150 külföldre – feltételezhetően az USA-ba – szökött korrupt kínai hivatalnok adatait tartalmazó listát adott át az amerikai félnek, azok kézre kerítése, majd felelősségre vonása érdekében. (http://www.theguardian.com/world/2015/apr/11/us-homeland-security-corrupt-chinese-officials-fleeing-abroad)
- Tony Abbott ausztrál miniszterelnöke tárgyalásokat kezd Iránnal annak érdekében, hogy az Iránból érkező, menekült státuszt nem kapó iráni állampolgárokat visszafogadja az iráni állam. Ausztráliában egyre súlyosabb helyzet alakul ki az idegenrendészeti őrizet miatt táborokban elhelyezett menedékkérők között. (http://www.theguardian.com/australia-news/2015/apr/11/julie-bishop-to-lobby-iran-to-take-back-unwilling-asylum-seekers-report)
Április
12.
- A kettős állampolgárságú (irán-amerikai) Jason Rezaiant, aki a Washington Post újságírója 2014. júliusában tartóztatták le és most kerül majd az iráni forradalmi bíróság elé kémkedés vádjával. (http://www.theguardian.com/world/2015/apr/12/us-journalist-jason-rezaian-to-stand-trial-in-iran-says-news-agency)
- Ferenc pápa egy a Szt. Péter Bazilikában bemutatott szentmise keretében, az 1915 és 1922 közötti időszak örmény népet sújtó török fellépést, első ízben nevezte népirtásnak, amely kijelentés többek között a török nagykövet Vatikánból történő hazahívását eredményezte. (http://www.theguardian.com/world/2015/apr/12/pope-boosts-armenias-efforts-to-have-ottoman-killings-recognised-as-genocide)
- John Kerry amerikai külügyminiszter bátor lépéseknek nevezte Barack Obama Iránnal megkötött nukleáris keret-egyezményét, ill. a Kuba felé tett nyitást.(http://www.theguardian.com/us-news/2015/apr/12/kerry-defends-obama-cuba-iran-foreign-policy)
Április
13.
- A cikk a szudáni választásokról szól, ahol kicsi a valószínűsége, hogy a hatalmon lévő Omar al-Bashirt leváltsák tekintve, hogy az ellenfelei egymás után a választások bojkottjára szólították fel a választóikat. (http://www.theguardian.com/global-development/2015/apr/13/sudan-election-omar-al-bashir-opposition-boycott)
- A cikk a Nigériában működő Boko-Haram (a kifejezés jelentése: „a nyugati oktatás tiltott”) gyerekrablásaival kapcsolatosan (amelyek több ezer gyermeket érintenek) ír arról, hogy a májustól hivatalba lépő elnök – Muhammadu Buhari – az Unicef-fel karöltve erőteljesebb fellépést ígér a terrorszervezettel szemben. (http://www.theguardian.com/global-development/2015/apr/13/children-nigeria-conflict-unicef-boko-haram)
- A nemzetközi török filmfesztivált bojkottálta a nevezett filmek rendezőinek zöme, amikor a fesztiválon nem került bemutatásra egy kurd kérdéssel foglalkozó dokumentum film, mivel – igen cenzúrára hasonlító módon – nem kapott meg egy engedélyt a kulturális minisztériumtól. (http://www.theguardian.com/world/2015/apr/13/film-makers-withdraw-films-istanbul-film-festival)
Április
14.
- A cikk Csáddal foglalkozik, ahol a kínai és amerikai kőolaj-kitermelés következtében jelentős mértékben megnőtt a GDP értéke, ám ez az érték az ENSZ által mért társadalmi fejlődési indexben nem mutatkozik. (http://www.theguardian.com/global-development/2015/apr/14/chad-oil-curse-africa-challenge-negative-impact)
- A tavaly nyáron Libériában is kitört ebolajárvánnyal foglalkozó cikk azt elemzi, hogy a kezdeti időszakban milyen hibásan álltak hozzá a járvány megfékezéséhez (ennek eredményeképpen egy krízisközpontot megtámadtak a helyiek és „kiszabadították” az ott kezelteket). A helyzet normalizálódásában nagy szerepet kaptak a helyiekből összeálló önkéntes csoportok, akikkel a betegek bizalmi viszonyt tudtak kiépíteni, amely révén olyan helyzet alakulhatott ki, hogy a beteg magáénak érezhette a döntést azzal kapcsolatosan, hogy a kezeljék-e vagy sem. (http://www.theguardian.com/global-development/2015/apr/15/young-people-ebola-liberia-game-changers-monrovia-diseases)
- A cikk Marzieh Afkhamról Asszonyról szól, aki az iráni Külügyminisztérium szóvivője és akit nagykövetté neveznek ki a közeljövőben. Mindez azért érdekes, mert az iráni politikai élet szereplői hagyományosan férfiak, Marzieh Afkham Iránban a második nő, aki nagyköveti pozíciót nyert el. (http://www.theguardian.com/world/2015/apr/14/iran-marzieh-afkham-first-female-ambassador-since-islamic-revolution)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése